Meist

Meist

Spordiklubi Tartu Ultimate eesmärk on populaarsust koguva lennukettaspordi (tuntud ka kui ultimate frisbee) edendamine Tartus ja Eestis. Korraldame regulaarseid treeninguid Tartus nii noortele kui ka täiskasvanutele. Samuti käime võistlemas nii Eestis, Baltikumis kui ka kaugemal. Meie klubi sportlased esindavad Eestit ka koondise ridades.

Lisaks tutvustame ultimate’i avalikel spordiüritustel ja koolide kehalise kasvatuse tundides. Korraldame enam kui 10 aastat Tartu koolidevahelisi meistrivõistlusi ultimate’is. Kui soovid kutsuda meid oma üritusele või kooli, võta meiega ühendust!

Suvi 2011

Lennukettasport jõuab Tartusse

Paar kuud Prantsumaal ultimate’i mänginud Tõnn ajab kokku kamba tuttavaid, et huvitavana tundunud mängu ka kodusel pinnal proovida.

Suvi 2011
Aprill 2013

Asutatakse spordiklubi Tartu Ultimate

Punt sõpru paneb pead kokku ja asutab ametliku spordiklubi.

Aprill 2013
Veebruar 2017

Esimene meistritiitel

Tartu tuleb Eesti meistriks saali-ultimate’is meeste arvestuses!

Veebruar 2017
Oktoober 2018

Esimene suurturniir

Tartu klubi naiskond Flying Lemons võtab osa Hispaanias toimuvatest Euroopa rannameistrivõistlustest.

Oktoober 2018
Veebruar 2024

Tartu on Euroopa hõbe!

Tartu Ultimate saab teise koha Euroopa meistrivõistlustel saali-ultimate’is!

Veebruar 2024

Meie spordiala

Ultimate on kiire ja voolava loomuga võistkonnamäng, milles on segunenud paljude erinevate spordialade tunnused. Mängu põhiline idee on väga lihtne – lendav taldrik ehk ketas tuleb üksteisele söötes toimetada ühest väljaku otsast teisel pool asuvasse punktialasse.

Lennukettaspordi väljak on ristkülikukujuline ala, mille kummagis otsas on punktiala (end zone). Mängitakse nii murul, liival kui ka saalis. Murul on platsi standardsuurus 100×37 m ning platsil on korraga seitse mängijat mõlemast võistkonnast. Saalis ja rannas on väljak väiksem ning valdavalt mängitakse viis-viiele.

Mäng algab, kui üks võistkond viskab ketta teisele poole platsi vastasmeeskonnale. Ründav meeskond korjab ketta üles ning hakkab omavahel ketast söötma nii, et lõpuks saaks keegi selle punktialas kinni püüda.

Mõned olulised reeglid

  1. Kui mängija hoiab ketast, ei tohi ta enam tugijalalt liikuda.
  2. Ketast hoidval mängijal on 8 sekundit aega, et see teisele mängijale visata. Sekundeid loeb lähim kaitsemängija.
  3. Tahtlik füüsiline kontakt mängijate vahel ei ole lubatud ja teisi mängijaid ohustavad võtted platsil loetakse veaks.
  4. Turnover (kaitsev meeskond saab ketta ja asub ründama) toimub iga kord, kui ketas puudutab maad, midagi väljaspool platsi piire või kui selle püüab vastasvõistkonna mängija.
  5. Mängijaid võib piiranguteta vahetada iga punkti järel, kuid mitte punkti ajal.
  6. Ultimate’i saab mängida nii mees-, nais- kui ka segavõistkondades. Kui mängitakse segavõistkondadega (mixed division), siis iga kahe punkti tagant vahetub, kas platsil on rohkem mehi või naisi.